Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Tält vid vattnet i Gaza den 20 augusti 2024.
Tält vid vattnet i Gaza den 20 augusti 2024. (Abdel Kareem Hana / AP)
Mellanösternkrisen • Gazasamtalen

USA avfärdar arabländers alternativa Gazaplan

Av Sofia Hedberg
Publicerad: 5 mars 2025
ANNONS

Trumpadministrationen har avfärdat planen på återuppbyggnaden av Gaza som godkändes under Arabförbundets toppmöte i Kairo i går, rapporterar CNN.

– Det aktuella förslaget tar inte upp verkligheten att Gaza för närvarande är obeboeligt och att invånare inte på ett mänskligt sätt kan leva i ett territorium täckt av skräp och oexploderad ammunition, sa Nationella säkerhetsrådets talesman Brian Hughes i ett uttalande på tisdagskvällen.

Till skillnad från Donald Trumps ambition att göra om Gaza till ”Mellanösterns riviera” innebär arabländernas plan inte att palestinier tvingas bort från Gaza.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu säger att han stöder Trumps plan för "ett annorlunda Gaza".

ANNONS
President Mahmoud Abbas lovade att allmänna val kommer att hållas
CNN
Arabiska ledare godkände på tisdagen Egyptens efterkrigsplan
Washington Post  · Ofta betalvägg
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
MellanösternkrisenGazasamtalenMellanösternGazaIsraelPalestinaDonald TrumpUSANordamerika

Analys: ”FN-resolutionen en av de märkligaste någonsin”

FN:s säkerhetsråd godkände sent i går kväll en av USA framlagd resolution om Gaza. Det är ”en av de märkligaste FN-resolutionerna någonsin”, skriver The Guardians Julian Borger i en analys.

18 november 2025, 15.08
Bilder från ett översvämmat Gaza stad/Trump/kvarlevor av gisslan körs till Israel.

Oro i Gaza för att plan kan göra mer skada än nytta

Palestinier i Gaza uttrycker oro efter att FN:s säkerhetsråd godkänt Donald Trumps plan för området, rapporterar CNN.

18 november 2025, 14.03
Amal Mahmoud, 36, hänger kläder på tork i Gaza där vintersäsongen kommit med regn och översvämningar bland tälten.

Israel välkomnar FN:s beslut om fredsplan i Gaza

Israels president Isaac Herzog och premiärminister Benjamin Netanyahu välkomnar båda Trumps fredsplan i Gaza som röstades igenom av FN:s säkerhetsråd på måndagen, rapporterar Times of Israel.

18 november 2025, 11.58
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu träffar USA:s president Donald Trump.

Palestinas utrikesminister: Ett första steg mot fred

Att FN:s säkerhetsråd har gett grönt ljus till Donald Trumps fredsplan för Gaza markerar ett första steg på en lång väg mot fred. Det säger Palestinas utrikesminister Varsen Aghabekian Shahin, rapporterar Reuters.

18 november 2025, 09.08
Palestinas utrikesminister Varsen Aghabekian Shahin.