Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Partiledare Nooshi Dadgostar (V) håller inledningstal vid Vänsterpartiets kongress i Örebro.
Partiledare Nooshi Dadgostar (V) håller inledningstal vid Vänsterpartiets kongress i Örebro. (Christine Olsson/TT)
Valet 2026 • V-kongressen

V-ledare efter kritik: ”Handlar inte om ministerposter”

Av Alice Hermansson
Publicerad: 17 apr.
ANNONS

Nooshi Dadgostar öppnade Vänsterpartiets kongress i Örebro genom att adressera partiets mest brännheta fråga: Regeringskravet.

– Vänsterpartiet i regering handlar inte om ministerposterna i sig. Det handlar om att utan oss blir det ingen ny riktning för Sverige, sa Dadgostar i talet, rapporterar flera medier.

Inför kongressen har flera partidistrikt och V-föreningar visat öppet missnöje mot V-ledarens skarpa krav på ministerposter. Under helgen ska medlemmarna rösta om ultimatumet ska stå kvar eller strykas i valprogrammet.

ANNONS
Dadgostar under talet: ”Feta katter har fått råna hushållen”
Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg
Kritiken mot S-regeringar: ”Har varit utestängda”
Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg
600 vänsterpartister har samlats i Örebro
Sveriges Television

Läs mer

Internt V-missnöje växer: Regeringskrav måste strykas
tv+text · www.tv4.se
Flera inom partiet är dock positiva till Dadgostars linje – ser det som hennes käpphäst
Göteborgs-Posten  · Ofta betalvägg
Nooshi Dadgostar: Ska vi vara med så sitter vi i regering
Aftonbladet
Ministerposter, ny kärnkraft och miljardärsskatt på agendan under kongressen
radio+text · Sveriges Radio
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Valet 2026V-kongressenNooshi DadgostarVänsterpartietPolitik

V-ombud om riksdagslönen: ”Väldigt mycket pengar”

Majoriteten av Vänsterpartiets ombud röstade nej till att sänka partiskatten för riksdagsledamöter.

19 april, 13.29
Partiledare Nooshi Dadgostar (V).

V går emot ledningen – partiskatten sänks inte

Vänsterpartiets kongress går emot partistyrelsen och röstar ner förslaget om att sänka den så kallade partiskatten, rapporterar Ekot.

19 april, 11.13
Vänsterpartiet Samuel Gonzalez Westling och Nooshi Dadgostar under öppnandet av partiets kongress i Örebro.

Dadgostar: ”Gjort allt vi kan för Magdalena Andersson”

”Våra väljares röster måste sitta med vid bordet.” Det säger V-ledaren Nooshi Dadgostar till Dagens ETC efter att partiet slagit fast att de kräver ministerposter för att släppa fram en regering efter höstens val.

18 april, 20.57
Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson och Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar.

Analyser: ”Bråkiga element har lämnat partiet”

Nooshi Dadgostar är omvald som partiledare för Vänsterpartiet, och kravet på ministerposter för att släppa fram en regering efter höstens val har slagits fast på V-kongressen i Örebro.

18 april, 15.47
Vänsterpartiets kongress inleds i Örebro.