Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Daniel Sedin.
Daniel Sedin. (Winslow Townson / TT NYHETSBYRÅN)
NHL 15/16

Vancouver vann – och Daniel Sedin blev historisk

Av Ines Micanovic
Publicerad: 22 jan. 2016
ANNONS

Daniel Sedin skrev historia i natt när han satte 3–2-målet borta mot Boston. Sedin har nu passerat landsmannen Markus Näslund som Vancouvers bästa målskytt genom tiderna. För säkerhets skull slog han till igen och fastställde slutresultatet 4–2 i tomt mål i slutet av matchen.
Sedins första mål var hans 347:e på 1 109 grundseriematcher i NHL-ishockeyn och kom 7.03 in i tredje perioden när han petade in en retur på ett skott från Chris Tanev.
– Pucken låg bara där. Det såg väl ut som de flesta av mina mål, från en halvmeters avstånd, sade Sedin till nhl.com om sin historiska fullträff.

ANNONS
”Så blir det när man spelar i ett bra lag och med bra omgivning”
Expressen
Tangerade rekordet i början av föra veckan
Aftonbladet
Här blir Daniel Sedin historisk
tv+text · www.nhl.com
Var mest exalterad över de två poängen segern innebar
TT
Nattens NHL-snackis: Sedin slog rekordet
Sveriges Radio
Annons
Vill du se matcherna hemma? Jämför TV- och sportpaket och se totalkostnaden första året
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
NHL 15/16BostonDaniel SedinMarkus NäslundNHLVancouver CanucksBoston BruinsIshockey

Carl Hagelin: Vi har känts som det bättre laget

”Det känns otroligt”, säger Pittsburghs Carl Hagelin efter att laget säkrat Stanley Cup-bucklan genom att besegra San Jose med 3–1. Hagelin, som lämnade Södertälje för Nordamerika för snart tio år sedan, kom till Pittsburgh mitt i säsongen. I en tv-intervju efter matchen säger han att han direkt kände sig som en i laget. – I varje omgång i slutspelet så har vi känts som det bättre laget, och nu står vi här med Stanley Cup-pokalen, säger han

13 juni 2016, 05.43
Carl Hagelin firar med lagkamrater i en match tidigare i finalspelet

”Crosby cementerar sin plats som världens bäste”

Pittsburgh Penguins tog sin fjärde Stanley Cup-seger när man besegrade San Jose Sharks i med 3–1 i den sjätte matchen. Det avgörande målet satte Patric Hörnqvist i öppen kasse. Pittsburghs spelare spelade på sin högsta nivå, skriver ESPN:s Joe McDonald i en snabbanalys efter matchen. Han väljer att lyfta fram Penguins-stjärnan Sidney Crosby – som efter matchen utsågs till slutspelets mest värdefulla spelare: ”Segern cementerar Crosbys plats som den bästa spelaren i världen”, skriver McDonald.

13 juni 2016, 05.32
Sidney Crosby lyfter bucklan

Hörnqvist sköt Stanley Cup-pokalen till Pittsburgh

Pittsburgh vann sin fjärde match i NHL-slutspelets final mot San Jose med 3–1, och tar därmed hem Stanley Cup-pokalen. Patric Hörnqvist fick äran att avgöra matchen, med ett mål i öppen kasse för Pittsburgh, hans nionde mål i slutspelet. Matchserien, som avgjordes i bäst av sju matcher, slutade 4–2.

13 juni 2016, 04.53

San Jose vann svängig match – håller liv i finalen

San Jose tog sista chansen och vann med 4–2 på bortaplan mot Pittsburgh i Stanley Cup-finalen. Sharks tog ledningen redan tidigt i den första perioden, men Pittsburgh kvitterade till 2–2 med bara några minuter spelade. Trots att pingvinerna från Pittsburgh vann skotten med 46–22 så gick San Jose segrande ur matchen. Det matchavgörande 3–2-målet signerades tidigare Skellefteåspelaren Melker Karlsson.

10 juni 2016, 06.05
San Jose Sharks målvakt Martin Jones stod för flera viktiga räddningar