Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Marianne Lindberg de Geer. Arkivbild.
Marianne Lindberg de Geer. Arkivbild. (Christine Olsson/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Helg • Intervjuer

”Varför blir jag osams med nästan alla kvinnor?”

Av Sebastian Hagberg
Publicerad: 29 maj 2021
ANNONS

När konstnären Marianne Lindberg de Geer började skriva dagbok upptäckte hon massa saker om sig själv, säger hon i Söndagsintervjun i P1.

Dagboken ”Tvära kast” gavs ut förra året och är starkt präglad av pandemin. Men den handlar också om Lindberg de Geers föräldraskap och hennes förhållande till sina väninnor.

– Varför blir jag osams med alla kvinnor? Jag är osams med nästan varenda väninna, i hela livet har jag varit det (...) det blir väldigt synligt i de här böckerna, säger hon.

ANNONS
Marianne Lindberg De Geer – om föräldrarskap, uppkäftighet och åldrande
radio · Sveriges Radio

Om intervjuer

Under rubriken ”Intervjuer” rekommenderar Omni-redaktionen under helgen några intressanta intervjuer med personer från flera vitt skilda branscher.

Om Omni-helg

Intervjuerna är en del av Omnis helgsatsning med rekommendationer på läsvärda, aktuella och intressanta recensioner, intervjuer och långläsning som publiceras varje helg.

Annons
Blommor till Halloween — se Euroflorists buketter och beställ med leverans till dörren
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
HelgIntervjuerKonstLitteratur

Lipa blockerar telefonen: ”Försöker hålla mig borta”

Den brittiska sångerskan Dua Lipa läser fler böcker med hjälp av en app som blockerar henne från att använda mobiltelefonen för mycket, säger hon till The Independent.

24 oktober, 12.28
Dua Lipa, bild från 16 mars.

Carlson: Trodde jag kunde påverka Trump – pinsamt

Den konservative amerikanske medieprofilen Tucker Carlson trodde länge att han utövade ett visst inflytande över Donald Trump. Nu har han tvingats inse att han hade fel, säger han i en intervju med Financial Times.

24 oktober, 12.27
Donald Trump och Tucker Carlson under ett kampanjmöte 2024.

”Som att min mamma skaffat pojkvän som har en båt”

Efter en konflikt med sitt gamla skivbolag bytte Zara Larsson till RCA Records och en kort tid senare exploderade hennes karriär.

17 oktober, 12.54
Zara Larsson. Här under ett uppträdande på Way out west i Göteborg.

”Stranger Things”-stjärnan: Är trött på att spela nervös

Den brittiske skådespelaren Charlie Heaton tröttnade på att spela nervös och ängslig efter tio år med ”Stranger Things”, säger han till Interview Magazine.

17 oktober, 10.45
Charlie Heaton vid Toronto International Film Festival i september.