Pälsfarm i Kina. (PETA Asia Pacific)

”Varför ilsknar vi inte mot kinesisk människotortyr?”

Det förekommer omfattande och rutinmässig tortyr i kinesiska häkten. Men det är först när kaniner behandlas illa som nätilskan vaknar hos det svenska folket. Det är ämnet på DN:s ledarplats i dag.
Aftonbladets ledarskribent Eva Franchell skriver om en gruppvåldtäktsrättegång och vikten att vuxna pratar med sina barn om skillnaden mellan sex och porr, när vi lever i en ”genomsexualiserad värld”.
Svenska dagbladets ledarskribent Sanna Rayman skriver om Sverigedemokraternas protektionistiska politik. Den ska gynna lantbrukare och djur men missgynna konkurrensen – dumt och dyrt, tycker Rayman.

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Expressen (obunden liberal):

Göteborgs-Posten (liberal):

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Sydsvenskan (oberoende liberal):

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen