Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Spannmålsodling i Indien/Arkivbild
Spannmålsodling i Indien/Arkivbild (Rajesh Kumar Singh / AP)
Ryska invasionen • Spannmålsavtalet

Världsbankschefen hyllar Indiens drag i matkrisen

Av Isabelle Nordström
Publicerad: 20 apr. 2022
ANNONS

Världsbankens chef David Malpass hyllar Indiens drag att sälja mat från sina stora livsmedelslager som en åtgärd för att dämpa den rusande globala matkrisen, rapporterar Reuters. Han uppmanar även andra stora ekonomier att dela med sig till länder som är beroende av att importera mat.

Enligt Malpass kommer Rysslands invasion av Ukraina att påverka matpriser och bristen på livsmedel i åtminstone flera månader. Många länder försöker nu hitta nya handelspartners och förra veckan rapporterade flera medier att Egypten kommer att börja importera vete från Indien.

ANNONS
Världsbankens chef uppmanar länder att släppa mat från stora globala lager
Reuters  · Ofta betalvägg
Internationella valutafonden och Världsbanken hade kallat till mötet
AP  · Ofta betalvägg
Egypten är en av världens största importör av vete från Ryssland och Ukraina (15 april)
The Times of India
Har Indien en överproduktion av vete? (betallänk, 17 april)
bakgrund · www.thehindu.com
Svältkatastrof hotar Afrikas horn i skuggan av kriget i Ukraina (1 april)
Aftonbladet
Kina och Indien har störst matlager av världens länder (24 mars)
The Wall Street Journal  · Ofta betalvägg
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska invasionenSpannmålsavtaletIndienUkrainaRysslandVärldsbankenAsienDavid Malpass

FN trycker på Ryssland för förnyat spannmålsavtal

FN:s generalsekreterare António Guterres har i veckan skickat ”konkreta förslag” till den ryske utrikesministern Sergej Lavrov om hur spannmålsavtalet med Ukraina ska kunna förnyas. Det rapporterar CNN.

1 september 2023, 06.18
Arkivbild.

Erdogan ska möta Putin om hotande matkrisen

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan ska inom kort besöka ryska Sotji för ett möte med Rysslands president Vladimir Putin. Det uppger en talesperson för Erdogans parti enligt AFP.

28 augusti 2023, 16.31
Lantbruk i Kyivregionen.

Vetepriserna stiger efter drönarattacker i Ryssland

Vetepriserna steg med över 1 procent i den tidiga handeln på måndagen. Bloomberg kopplar uppgångarna till de drönarattacker på rysk mark som skedde i helgen. Under morgonen låg priset kring 6,45 dollar per skäppa.

21 augusti 2023, 10.23
Arkivbild. Spannmål lastas vid en hamn i ukrainska Izmail, april 2023.

Ex-befäl: Nato kan tvingas ingripa mot rysk ”blockad”

Rysslands försök att strypa den ukrainska ekonomin genom att lämna det så kallade spannmålsavtalet riskerar att leda till direkt konfrontation med Nato i Svarta havet. Det varnar James Stavridis, tidigare befälhavare för Nato i Europa, i en intervju med Politico.

17 augusti 2023, 17.48
Illustrationsbild.