Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild.
Arkivbild. (Richard Vogel / TT NYHETSBYRÅN)
Tech vs traditionella medier

Verizon säljer Huffington Post till Buzzfeed

Av Andreas Victorzon, Omni Ekonomi
Publicerad: 19 nov. 2020
ANNONS

Verizon har sålt mediebolaget Huffington Post till Buzzfeed, skriver Reuters. De två digitala bolagen tippades vara mediernas framtid, men de har precis som branschen i stort stött på tufft motstånd i kampen om annonspengarna från Google och Facebook, noterar nyhetsbyrån.

Verizon kommer att ta en liten post i det nya kombinerade bolaget. Buzzfeeds vd Jonah Peretti var själv med och grundade Huffington Post 2005 och attraheras av att sajten lockar en bredare publik, skriver Reuters.

ANNONS
Buzzfeed a och Huff Post kommer att dela innehåll
Reuters
Buzzfeeds vd: Får fler användare som tillbringar mer tid med innehållet
TT
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Tech vs traditionella medierMedia & reklamBuzzfeedHuffington PostVerizonData, it & högteknologi

Mediebarometern: Youtube har gått om vanlig tv i Sverige

Mer än hälften av svenskarna tittar på Youtube en vanlig dag. Videodelningstjänsten har därmed gått om traditionell tv i daglig räckvidd. Det visar Mediebarometern från Göteborgs universitet.

5 maj, 06.35

Fördjupning •Nick Fuentes drog in miljoner – fansen trodde han var fattig

Kristine Kasubienski i Ohio skickade pengar och meddelanden till den högerextreme profilen Nick Fuentes i tron om att han hade det ekonomiskt kämpigt. I själva verket drog han in motsvarande runt nio miljoner kronor från sina följare via livesändningarna under ett år, rapporterar The Washington Post.

Omni Mer
Nick Fuentes, right-wing podcaster, speaks at a pro-Trump march, Nov. 14, 2020, in Washington.

Microsoft tecknar licensavtal med svenska medier

Microsoft blir det första techbolaget i Sverige att börja betala för nyhetsinnehåll inom ramen för EU:s upphovsrättsdirektiv, rapporterar bland andra Dagens Media. Den amerikanska techjätten har tecknat ett licensavtal med publicisternas förvaltningsorganisation SPCMO, som representerar svenska tidnings- och tidskriftsföretag.

9 oktober 2025, 10.28
Microsoft ska betala svenska medier för innehåll som används i bolagets sökmotor Bing.

SvD sätter journalister och utvecklare i samma grupp

SvD bygger ihop sin journalistiska redaktion med produktsidan i vad man kallar ett ”tillväxtnav”, uppger tidningen i ett pressmeddelande. Journalister, dataanalytiker och produktutvecklare ingår i det nya teamet som ska fokusera på AI, video och ljud.

22 april 2025, 08.50
Schibstedhuset, med bland annat Svenska Dagbladets lokaler, i centrala Stockholm. Arkivbild.