”Yttrandefrihet viktigast – islamisk grupp hycklar”
Det gäller att komma ihåg att det finns krafter som har ett intresse i att destabilisera Sverige och skapa motsättningar mellan olika grupper, skriver Nalin Baksi, tidigare S-politiker, i en krönika i SvD apropå koranbränningarna och de efterföljande reaktionerna runt om i världen.
Hon anser att det är viktigt att värna yttrandefriheten och att ”vi muslimer i Sverige och Europa behöver yttrandefriheten, för att försvara oss mot intolerans”.
Jojje Olsson, journalist och författare specialiserad på Kina, skriver i Expressen om Islamiska konferensorganisationen (IKO) och dess krav om att ”länder ska se över sin lagstiftning för att undvika vanhelgande av den heliga Koranen”.
Olsson menar att IKO samtidigt blundar för att muslimska uigurer i Kina riskerar att gripas om de så mycket som äger en koran. ”Dubbelmoral”, anser han.
Att Irak struntar i uigurernas situation kan, enligt Olsson, kopplas till att Kina förra året var världens största importör av irakisk olja.