1 300 gripna i protester mot beslutet – demonstrerar i 38 städer: ”Nej till krig!”
Över 1 300 personer har gripits på flera platser runt om i Ryssland i protester mot president Vladimir Putins beslut om delvis allmän mobilisering. Det skriver AFP som hänvisar till den oberoende människorättsorganisationen OVD.
Organisationen talar om demonstrationer i 38 städer, bland annat i huvudstaden Moskva och Putins födelsestad Sankt Petersburg. Bilder från Moskva visar hur demonstranter förs bort av kravallutrustad polis.
Nyhetsbyrån AP befinner sig på plats i Moskva och har frågat en icke namngiven demonstrant om protesterna verkligen hjälper.
– Det kommer inte att hjälpa, men det är min medborgerliga plikt att uttrycka min ståndpunkt. Nej till krig!
Läs mer
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen