100 000 döda i USA: Vad händer 100 dagar framåt?
Det tog lite mer än 100 dagar för 100 000 amerikaner att dö i covid-19. Hur kommer de 100 följande dagarna att se ut? Den frågan ställer USA Today till experter inom en rad olika fält. Den gemensamma bilden är att det kommer bli ”en skakig färd”.
Kevin Hallock, dekanus vid Cornell SC Johnson College of Business, säger att det vore naivt att tro på en snabb ekonomisk återhämtning.
– Det handlar om en katastrofal chock för arbetsmarknaden och de kommande 100 dagarna blir mörka för miljoner arbetare i USA, säger han.
Politico har talat med Jeremy Konyndyk, verksam vid den Washington-baserade tankesmedjan CGD och tidigare toppchef inom krishantering under Obama-administrationen. Han menar att USA har misslyckats med sin coronastrategi jämfört med andra länder.
– Vår tendens att göra saker på vårt eget sätt, och inte lära från andra länder, är en direkt bidragande faktor till varför vi hanterar det här så illa, säger han.