100 miljoner till Unrwa – regeringen: ”Akut”
Regeringen betalar ut 100 miljoner kronor till FN:s Palestinaorgan Unrwa, meddelar man i ett pressutskick.
”Utbetalningen görs i ljuset av den akuta humanitära situationen i Gaza och mot bakgrund av de nya åtgärder Unrwa har vidtagit för att stärka intern tillsyn och kontroll.”
Det är den andra utbetalningen efter att Sverige i mars återupptog stödet till Unrwa. Dessförinnan sattes det på paus efter Israels uppgifter om att Unrwa-anställda deltog i Hamas terrorattack. En oberoende utredning beställd av FN kom fram till att Israel inte presenterat tillräckliga bevis för det.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen