144 biverkningar hittade i ryska vaccinet: ”Normalt”
Det ryska coronavaccinet ”Sputnik V” godkändes efter att ha testats på 38 frivilliga – men det är inte tillräckligt för att vara säker på att vaccinet är effektivt, säger Matti Sällberg, professor i biomedicinsk analys vid Karolinska institutet, till Aftonbladet.
– Efter 38 personer kan man inte vara särskilt säker på det. Men det är möjligt att de har data på djurförsök, att man testat på apor och att det är det uttalandet baseras på, säger han.
Enligt den ryska tidnigen Fontanka, som tagit del av en rapport om studien, hade 144 biverkningar registrerats bland de 38 personerna. De drabbades bland annat av svullnad, smärta, klåda, nedsatt aptit, huvudvärk, diarré. Enligt Sällberg är det inget som avviker från det normala.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen