Hem
Demonstranter i Berlin på söndagen. (Sebastian Gollnow / AP)

160 000 i protester mot ytterhögern i Berlin

160 000 människor demonstrerar under söndagen mot ytterhögern i Berlin, uppger polisen för Die Zeit.

Demonstrationen sammankallades efter att kristdemokratiska CDU sökt stöd hos ytterhögerpartiet AFD i förbundsdagen. Därmed bröt man mot en överenskommelse med övriga partier om att inte ge AFD inflytande. En princip som stått sig i över tio år.

– Man förenar sig inte med de som spottar mänsklig värdighet i ansiktet, säger Heinrich Bedford-Strohm, tidigare styrelsemedlem i evangeliska kyrkan i Berlin och en av demonstrationsdeltagarna.

CDU:s partiledare Friedrich Merz är favorittippad inför nyvalet den 23 februari. Enligt Die Zeit kallar han dagens protester för ”en helt normal utveckling”.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen