200 000 protesterar – kallar Merz kommentar ”rasism”
Ett upprop mot Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kommentarer om invandring har på två dagar undertecknats av hundratusentals tyskar, skriver Deutsche Welle.
Merz har hävdat att många i Tyskland undviker stadskärnan på grund av de många papperslösa invandrarna som ”inte följer våra regler”. När han fick kritiska frågor om uttalandet blev svaret:
– Fråga era döttrar vad jag kan ha menat.
Uppropet ”Vi är döttrarna” startades på tisdagen och hade på torsdag kväll undertecknats av nästan 200 000 personer.
”Vi är döttrarna, och vi tänker inte låta oss manipuleras av din rasism, herr Merz. Du talar inte för oss”, står det i uttalandet.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
