Hem
Arbetare vid en spannmålshamn i Izmail, Ukraina. (Andrew Kravchenko / AP)

40 000 ton spannmål förstört i hamnattacken

Nattens ryska drönarattack mot Izmail, Ukrainas största inre hamn, kan leda till att de globala livsmedelspriserna höjs. Det uppger statliga källor och livsmedelsföretag, rapporterar Bloomberg.

I attacken skadades spannmålsanläggningar, en bränsletank och administrativa byggnader.

Ukrainas vice premiärminister uppger att nästan 40 000 ton spannmål som skulle skickas till Afrika, Kina och Israel skadades i attacken, skriver Reuters.

Enligt Ukraina har Ryssland utfört flera attacker den senaste tiden mot hamnarna i södra Ukraina i ett försök att försvaga Ukrainas förmåga att exportera mat. Detta efter att Ryssland dragit sig ur det spannmålsavtal som gjorde det möjligt för Ukraina att säkert transportera varor via Svarta havet.

Ryssland har beskrivit sina senaste attacker som en vedergällning efter den ukrainska attacken mot en strategiskt viktig bro till Krymhalvön.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

karta
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen