Hem
Arkivbild från polishögskolan i Sörentorp. (Lars Pehrson/SvD/TT / TT NYHETSBYRÅN)

600 nya poliser klara med plugget: ”Efterlängtade”

Polisen får tillskott av 593 nya polisassistenter som har tagit examen, meddelar man i ett pressmeddelande. Myndigheten har nu 20 900 poliser, vilket beskrivs som ett nytt rekord.

– Att vi får fortsätta växa är otroligt viktigt för vår förmåga att kunna utföra vårt uppdrag framför allt i utsatta områden, säger rikspolischef Anders Thornberg.

Hela samhället står bakom er, kommenterar inrikesminister Mikael Damberg (S) i en debattartikel i Aftonbladet.

”Ni är efterlängtade och kommer göra skillnad i arbetet med att skapa trygghet i vardagen och bekämpa brottsligheten”, skriver han.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen