900 miljarder i storsatsning på svensk infrastruktur
Svenska vägar och järnvägar ska rustas upp och byggas ut. I den nationella planen för transportinfrastruktur som presenterades i dag framgår det att totalt 881 miljarder kronor ska investeras.
Infrastrukturminister Tomas Eneroth säger att 165 av miljarder ska gå till järnväg och 197 miljarder ska gå till vägar och vägunderhåll.
Bland annat ska stora satsningar göras på exempelvis Norrbotniabanan, ostkustbanan och Malmbanan. Men även sträckan mellan Uppsala och Stockholm kommer byggas ut och bli fyrspårig enligt planen.
Dessutom tredubblas investeringarna i sjöfarten som det kommer satsas 14 miljarder på, säger Eneroth på pressträffen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen