(Vilhelm Stokstad / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Butiksägares planer på att anställa ”ligger i botten”

Butikschefer och butiksägare har en fortsatt pessimistisk syn på hur lönsamheten och antalet nyanställningar ska utvecklas framöver. I branschorganisationen Svensk Handels senaste handelsbarometer ligger den så kallade framtidsindikatorn på minus 16. Det är dock en förbättring jämfört med juli då den låg på minus 21.
Orsaken till att planerna på att anställa ”ligger i botten” är höjningen av arbetsgivaravgiften för unga den 1 augusti, enligt Svensk Handels chefsekonom Jonas Arnberg.
Endast var fjärde handlare anser att kommunen arbetar för att främja detaljhandeln.
– Trots handelns viktiga betydelse för kommunens utveckling tas den för givet. Det här borde bli en väckarklocka för landets kommuner, säger Karin Johansson, vd Svensk Handel.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen