”Öresundskaos” tros kosta 1,6 miljoner om dagen
Fyra dagar in på det nya året införs kravet på id-kontroller och skapar då också ”den största krisen för Öresundsregionen någonsin”, säger Öresundsintitutets vd Johan Wessman till DN.
Institutet räknar med att bara förseningarna som de extra id-kontrollerna kommer att innebära för pendlarna medför extra samhällskostnader på 1,6 miljoner kronor om dagen. Id-kontrollerna kommer dessutom att bli en hämsko för investeringar, tillväxt och arbetsmarknad, räknar man med.
– Det är för tidigt att beräkna de totala konsekvenserna av detta. Men det är klart att kostnaderna kommer att skena i väg om kontrollerna är på plats en längre tid, säger Johan Wessman till tidningen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen