Ledare: Kinberg Batra har gått med i slösarnas klubb
Dagens ledarsidor tar upp en rad olika frågor. ”Ekonomisk ansvarslösa politiker finns det tyvärr gott om. Och nu har moderatledaren Anna Kinberg Batra gått med i slösarnas klubb”, skriver Expressens ledarsida efter M-ledarens sommartal om att göra förskolan avgiftsfri från två års ålder.
I sin ledarkrönika i Aftonbladet tar Daniel Swedin upp alla de avtal som löper ut nästa år och vad det innebär i form av förhandlingar mellan fack och arbetsgivare. Till våren kommer det finnas anledning att ställa sig en rad frågor, skriver Swedin:
”Är klyftorna mellan olika jobb, kön och branscher för stor eller är den för liten? Bör klyftorna i massarbetslöshetens och direktörsbonusarnas Sverige öka eller minska?
Direktörerna har redan sina svar klara”.