Wallström söker stöd – vill överklaga Västsahara-dom
I ett oväntat mejl till ledamöterna i riksdagens EU-nämnd ber utrikesminister Margot Wallström om stöd för att överklaga en färsk dom i EU-domstolen om EU:s handelsavtal med Marocko. Det rapporterar SR Ekot. Domen upphävde Marockos avtal om gynnsamma exportmöjligheter av jordbruks- och fiskeprodukter till EU. Avtalet gällde även det av Marocko ockuperade Västsahara – och det var just ockupationen som EU-domstolen hänvisade till i sitt beslut.
Då både Socialdemokraterna och Miljöpartiet har partibeslut på att erkänna det ockuperade Västsahara beskrivs regeringens förfrågan om överklagan som en rejäl omsvängning.
I ett skriftligt uttalande säger Wallström: ”Ingen förändring av Sveriges Västsaharapolitik har skett. En intern översyn av Sveriges Västsaharapolitik pågår”, enligt TT.