Forskare och läkare: Öka patientsäkerheten
Cirka var tionde patient som är inlagd på sjukhus drabbas av en vårdskada, skriver åtta forskare och läkare på DN Debatt i ett upprop för ökad patientsäkerhet.
De menar att det behövs en bättre vetenskapligt grundad kunskap om vad som behöver göras för att nå en hög säkerhet i vården. Bland annat, anser debattörerna, måste en strategi tas fram för hur resultat från forskning och utveckling snabbt ska kunna bli användbara.
De kräver också att staten tar ett tydligt ansvar för kunskapsuppbyggnad och tillägger att Sverige behöver ett nationellt kunskapscentrum för patientsäkerhet.
Debattörerna
Pelle Gustafson, docent i ortopedi, chefsläkare vid Landstingens Ömsesidiga Försäkringsbolag
Lars Harms-Ringdahl, tidigare adjungerad professor i riskhantering vid KTH och Karlstads universitet
Per Nilsen, professor i samhällsmedicin, särskilt implementeringsforskning, vid Linköpings universitet
Henry Nyhlin, docent i invärtesmedicin, tidigare ordförande i Patientsäkerhetskommittén i Stockholms läns landsting
Stig Nyman, ordförande i Handikappförbundens styrelse och tidigare landstingsråd i Stockholms läns landsting
Carl Rollenhagen, adjungerad professor i risk och säkerhet vid KTH
Hans Rutberg, tidigare chefsläkare, adjungerad professor i patientsäkerhet vid Linköpings universitet
Claes Tingvall, adjungerad professor i tillämpad mekanik vid Chalmers Tekniska Högskola