Stefan Löfven intervjuades i SVT för en dryg vecka sedan. (SVT:s Agenda)

Löfven får S-stöd: Bästa han sagt om kriminalpolitik

Flera tunga S-namn kliver fram och försvarar partiledaren Stefan Löfven (S) efter att han förra veckan mött hård kritik för sin insats i SVT:s Agenda, där han intervjuades om skjutningar och gängvåld.

Advokaten och tidigare S-ministern Tomas Bodström säger till Expressen att intervjun var en succé.

– Det bästa Löfven har sagt om kriminalpolitiken. Han pratade om de verkliga orsakerna i stället för att efterlikna Moderaternas och SD:s förenklade bild om höga straff.

Lars Stjernkvist (S), kommunstyrelsens ordförande i Norrköping, uppfattar inte att det finns en ”blodtörst” i partiet, att man letar syndabockar. Han anser tvärtom att stödet för Löfven är fortsatt starkt.

Läs mer

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen