Ulf Kristersson på en presskonferens tidigare i veckan. (TT NEWS AGENCY / TT NYHETSBYRÅN)

Intensiva dagar väntar om M-ledaren får grönt ljus

När M-ledaren Ulf Kristersson på onsdag prövas som statsministerkandidat i riksdagen talar mycket för att han blir den första statsministerkandidat i modern tid som inte klarar omröstningen, konstaterar TT.

I morgon ska Kristersson informera talmannen om vilka partier som ska ingå i den tänkta regeringen. Därefter bordläggs frågan två gånger innan det kan bli omröstning på onsdag.

Om Kristersson trots allt tar sig igenom omröstningen och blir statsminister väntar några hektiska dagar. Redan på torsdagen ska han i så fall presentera en regeringsförklaring och en ministerlista, följt av en konselj på slottet. Därefter väntar traditionell fotografering av den nya regeringen på Lejonbacken, varpå de nya statsråden går till sina respektive departement, skriver TT.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen