Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) och Magdalena Andersson (S), finansminister. (Tommy Tengborg/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Sverige säger nej men ny EU-myndighet får grönt ljus

Alla medlemsländer utom Sverige och Ungern röstade ja till en ny arbetsmyndighet i EU. Den svenska regeringen var för men fick inte med sig en majoritet i riksdagen.

– Det finns en risk för att etablerandet av myndigheten kommer att öka den administrativa bördan utan att ge betydande inverkan så Sverige kan inte stödja förslaget, sa arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) om den svenska kritiken i samband med torsdagens ministermöte i Bryssel.

Myndigheten Europeska arbetsbyrån, ELA, ska ägna sig åt att underlätta samarbetet mellan medlemsländerna och informera om rättigheter och skyldigheter vid arbete i olika länder.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen