(OGNEN TEOFILOVSKI / TT NYHETSBYRÅN)

Nu kan 60 000 flyktingars öde avgöras av Europa

I dag ska EU:s inrikesministrar försöka enas om hur flyktingkrisen på Medelhavet ska lösas, och hur 40 000 asylsökande syrier och eritreaner, som kommit till Grekland och Italien, ska fördelas på de europeiska länderna. Beslutet omfattar också 20 000 flyktingar som lever i flyktingläger nära den syriska gränsen.
SvD skriver att det inför dagens möte bara är Tyskland och Frankrike som sagt att de tillsammans kan ta emot 20 000 av flyktingarna. Polen är villigt att ta emot 2 000. Övriga länder har inte velat ange någon siffra och tidningen skriver att tuffa möten är att vänta.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen