William Hahne. (Nora Lorek / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Ledare: Magstarkt val för borgerliga proteströstare

Hur stora är Sverigedemokraterna om ett år? Det undrar SvD:s Sanna Rayman i dagens huvudledare, med anledning av diskrepansen i den senaste tidens opinionsundersökningar och valet av William Hahne i Stockholmsdistriktet.
Hahne kommer från SDU-falangen som är ”betydligt mer radikalt och nationalistiskt lagd” och där vi återfinner ”en illa dold beundran för Vladimir Putin och ett stöd för regeringens erkännande av Palestina”, skriver Rayman. Hon menar att valet kommer uppfattas som magstarkt: ”Inte minst av de borgerliga väljare som gett SD stöd i protest mot övriga partiers oförmåga att hantera migrationsfrågan.”
Aftonbladets Anders Lindberg tar upp jämställdhetsstiftelsen Allbrights årliga rapport om könsfördelningen i bolagsstyrelser. Han konstaterar att jämställdhetsminister Åsa Regnérs (S) hot om kvotering – ”om inte 40 procent av börsbolagens styrelser är kvinnor 2016 väntar lagstiftning” – är en typ av fattigmansfeminism. ”Det är billigt och låter bra, men eftersom hoten aldrig verkställs saknar de trovärdighet. Gubbarna kan i lugn och ro fortsätta rekrytera varandra.”

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Expressen (obunden liberal):

Göteborgs-Posten (liberal):

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Sydsvenskan/Helsingborgs Dagblad (oberoende liberal):

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen