S-kritik mot nya förslaget om vapenexport
Att de nya reglerna för vapenexport inte ser ut att hindra export till diktaturer upprör internt inom Socialdemokraterna, rapporterar Ekot i Sveriges Radio. Peter Weiderud, ordförande för Socialdemokrater för tro och solidaritet, menar att det är ett nytt tankesätt.
– Svensk vapenexport är ju i grunden förbjuden därför att det är väldigt allvarligt och har väldigt allvarliga konsekvenser, säger han till radion.
Dessutom, menar Weiderud, strider formuleringarna i utredningen mot Socialdemokraternas kongressbeslut om att ”förhindra vapenexport till diktaturer”.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen