(TT)

Arbetsgivare ska lockas till att minska sjuktalen

Regeringen vill få bukt med de ökande sjukskrivningarna genom att sätta press på arbetsgivarna. Därför presenterar man att åtgärdsprogram under onsdagen, enligt Dagens Nyheter. Bland annat ges Försäkringskassan i uppgift att identifiera de arbetsgivare som inte sköter sitt rehabiliteringsuppdrag.
–  Vi kommer att jobba med ekonomiska drivkrafter. En arbetsgivare som har en fullt utbyggd företagshälsovård och som också arbetar förebyggande skulle kunna premieras ekonomiskt. Samtidigt utesluter vi inte att den som missköter sig kan få betala för det, säger socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) till tidningen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen