Ledare: Rödbrun julafton när M försöker försvara DÖ
SvD:s Tove Lifvendahl menar att skälet till att Sverigedemokraterna tillåts växa är att de andra partierna beter sig som om politiken just nu är ett sällskapsspel. Hon ägnar hela sin ledare åt att damma av kritiken mot Decemberöverenskommelsen – och de borgerligas försvar av den. Hon väljer att lite elakt kalla allianspartierna för ”Oppositionen”, med citationstecken.
”Moderaternas försvar för att ha ingått och hålla fast vid DÖ, utgör nu en sådan samling av spretiga halmstrån att det snart går att slå snören om och torgföra som halmbal”, skriver hon.
Enligt Aftonbladets Anders Lindberg är kritiken mot Stockholms stads strategi mot våldsam extremism så korkad ”att klockarna stannar”. Han skriver att högerns populism i frågan skapar fler terrorister och reagerar bland annat på att GP:s politiska redaktör, Alice Teodorescu, twittrat: ”Det talas mycket om bostadsbristen i Stockholm. Nu blir det enklare. Åk och mörda, kom tillbaka och vips!”
”Att inte förebygga, att inte fånga upp folk i riskzonen i tid, leder till att risken för terrordåd i Sverige ökar. Det är en oerhört naiv och farlig politik”, skriver Lindberg.