FI: ”Mer än varannan kvinna för att vi når riksdagen”
”En majoritet av Sveriges kvinnor är positiva till att FI kommer in i riksdagen och till att partiet medverkar till en rödgrön regering.” Det skriver tre representanter för partiet, bland dem Gudrun Schyman, på DN Debatt.
Partiet har själv låtit göra en opinionsundersökning som visar att 16 procent av hela befolkningen kan tänka sig att röst på FI och att mer än varannan kvinna tycker det vore bra att partiet medverkar till att en rödgrön regering bildas.
”Om varken allianspartierna eller de rödgröna får majoritet i riksdagen kan Feministiskt initiativ slå ut Sverigedemokraternas roll som vågmästare vid bildandet av en rödgrön regering”, skriver de.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen