Fredrik Virtanen: ”Alla tjänar på svettfabriker”
”Jag tror på H&M:s ord. Annars skulle jag inte kunna handla på H&M, det vore omoraliskt.” Aftonbladets Fredrik Virtanen skriver i sin lördagsledare om den norska dokusåpan Sweatshop, där modebloggaren Anniken Jørgensen är en av tre ungdomar som under slavliknande förhållanden provjobbar i en klädfabrik i Kambodja.
I programmet berättar Jørgensen om polisens våld mot arbetarna, de låga lönerna och om en kvinna som tvingats sy samma söm i 14 år. Virtanen ställer det i relation till den svenska klädjättens vinst förra året – 25 miljarder kronor – och påpekar att han fortsätter handla strumpor, och att Jørgensen fortsätter sitt modebloggande, ”som om inget hänt”.
Skulle H&M:s vinnande lågpriskoncept förstöras om företaget dubblade lönerna, undrar Virtanen. ”Jag tror inte det. Men så är jag heller inte affärssnillet som gör 25 miljarder i vinst.”
