Bild från dagens tal. (Gregorio Borgia / TT NYHETSBYRÅN)

Påven ber om ursäkt för Vatikanskandaler

En maktkamp inom Vatikanen har uppdagats under synoden, det möte påven Franciskus leder, med biskopar och kardinaler från hela den katolska världen. En grupp kardinaler har skrivit ett upproriskt brev och spänningarna mellan en liberal och en konservativ fåra har spätts på ytterligare.
Påven tilltalade detta i sitt veckotal på Petersplatsen, rapporterar TT:
– Jag vill, i kyrkans namn, be om förlåtelse för skandalerna som den senaste tiden har drabbat Rom och Vatikanen. Jag ber om er förlåtelse.
Nyligen kom också en högt uppsatt polsk präst ut som homosexuell, vilket ledde till ytterligare debatt.
De upproriska krafterna ska vara oroade över att den katolska kyrkan följer den protestantiska och öppnar för modern familjebildning, rapporterar Huffington Post.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen