Delade åsikter om nya råd ger mindre barngrupper
Förskolegrupperna ska bli mindre efter att Skolverket återinfört riktmärken över hur många barn varje grupp bör innehålla. Det tidigare rådet togs bort eftersom det inte ansågs fungera – utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) är övertygad om att det kommer att gå bättre den här gången.
– Dels var det så att när man tog bort de gamla riktmärkena under alliansregeringen, då blev de stora barngrupperna fler, så det fick dåliga konsekvenser. Dels kopplar vi nu det här till att kommunerna faktiskt får statligt stöd till att förverkliga dem, säger han till TT.
Men åsikterna i frågan går i sär.
– De tidigare riktmärkena var verkningslösa då och jag tror inget annat än att de blir det nu också, säger Moderaternas skolpolitiska talesperson Camilla Waltersson Grönvall.