Klinik får fortsätta sälja omstridda preparat
Vidarklinikens tillstånd för att sälja omstridda antroposofiska preparat förlängs. Det har regeringen beslutat, skriver Dagens Medicin.
Tillståndet gäller till den sista juni i väntan på att frågan ska beredas om vilket regelverk antroposofiska läkemedel bör regleras inom, skriver tidningen.
Genom ett undantag från svensk läkemedelslagstiftning har antroposofiska preparat fått användas som konventionella läkemedel i Sverige. Undantaget löpte ut efter ett beslut i EU-domstolen, som slagit fast att preparaten antingen måste förbjudas eller inkluderas i lagstiftningen.
Fyra svenska Nobelpristagare och sju ledamöter i Kungliga Vetenskapsakademien har tidigare riktat kritik i en debattartikel i Dagens Nyheter mot att låta antroposofiska preparat ingå i läkemedelslagstiftningen.