Försvarar att Sverige deltar i riskfylld Mali-insats

Statsminister Stefan Löfven (S) försvarar beslutet att Sverige ska delta i FN-insatsen Minusma i krigsdrabbade Mali – trots att minst 30 FN-soldater har dödats och 90 har skadats under insatsen hittills.
– Vi har aldrig dolt detta, utan sagt att ja, det är absolut inte en riskfri operation. Jag tycker att Sverige ska vara med för att vi vill generellt sett ha flera insatser inom ramen för FN, till skillnad från tidigare under en period när det nästan var ett undantag att det handlade om en FN-ledd operation, säger Löfven till Svenska Dagbladet under sitt besök New York.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen