Folkpartiet vill sänka skatten med 30 miljarder
I Folkpartiets kommande skuggbudget föreslås skattesänkningar på sammanlagt 30 miljarder kronor. Partiet vill bland annat att gränsen för statlig inkomstskatt höjs till 40 000 kronor i månaden. Syftet är enligt partiledare Jan Björklund att det ska löna sig att utbilda sig.
– Vi har väldigt många arbetsledare inom äldreomsorgen, specialistsjuksköterskor, gymnasielärare och förstelärare inom skolan. Alltså de kvinnodominerade akademikeryrken som vi verkligen vill uppmuntra både män och kvinnor att utbilda sig till, säger han till Sveriges Radio.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen