(OLA TORKELSSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Statsvetare: ”Svårare för SD att förneka rasismen”

Sverigedemokraternas påstående att man inte är ett rasistiskt parti blir allt svårare att tro på, menar Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet, i en kommentar till partiledaren Jimmie Åkessons sommartal i Sölvesborg tidigare på lördagen.
– De invandrare som är välkomna är det för att de kan anpassa sig till den svenska kulturen. Men kriterierna är så starka att du som invandrare bara tycks kunna passa in genom att vara kristen. Är du muslim tycks då konvertering till kristendom eller att hålla en osannolikt låg profil vara det som återstår, säger han till SvD.
Expressens krönikör K-G Bergström kallar Åkessons kritik av invandringen för ologisk och inkonsekvent.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen