Ny M-attack: ”Skatterna kan skapa akuta problem”
M-ledaren Ulf kristersson betonade i går att partiets prat om att lämna energiöverenskommelsen ska betraktas som ett löfte snarare än ett hot, om inte kärnkraften får leva vidare. Nu går partiet till en ny attack mot regeringens skattehöjningar på energiområdet, som man menar drabbar den svenska elproduktionen.
Bland annat gäller det höjda skatter på värmeproduktion.
– De här skatterna har ingen miljönytta utan riskerar i stället att försämra elförsörjningen, säger han till Dagens Industri.
På onsdagen valde Eon att lägga ned sin elproduktion i Heleneholmsverket i Malmö. Enligt bolaget som en direkt konsekvens av skattehöjningarna.
M-ledaren lyfter kraftvärmeproduktionens betydelse för den lokala elförsörjningen och säger till DI att skattehöjningarna riskerar att ”skapa riktigt akuta problem”.