Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Zelenskyj träffade USA:s vicepresident JD Vance i München.
Zelenskyj träffade USA:s vicepresident JD Vance i München. (Matthias Schrader / AP)
Ryska invasionen • Förhandlingarna

Zelenskyj: Putin vill inte avsluta kriget

Av Martin Palmborg
Publicerad: 15 feb. 2025
ANNONS

Den ryske presidenten Vladimir Putin sätter sig inte vid förhandlingsbordet för att avsluta kriget. I stället vill han få till en vapenvila för att lyfta ekonomiska sanktioner och omgruppera militärt, menar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i en intervju med NBC News.

Samtidigt underströk han att det skulle vara ”väldigt, väldigt, väldigt svårt” för landet att överleva utan militärt stöd från USA, både nu och framåt.

– I alla svåra situationer har du en chans. Men vi skulle ha en liten chans att överleva utan stöd från USA, säger Zelenskyj i samband med säkerhetskonferensen i München.

Omni förklarar • Drabbade civila hårdast – förstod de vad som stängdes av i Ukraina?

Omni Mer
ANNONS
Zelenskyj träffade USA:s vicepresident JD Vance i München
NBC News
Zelenskyj: ”Jag vill inte tänka att vi inte skulle vara strategiska partner”
TT
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska invasionenFörhandlingarnaVladimir PutinVolodymyr ZelenskyjUSAUkrainaEuropaRysslandNordamerika

Experten: Trump drivs av pengar och ryska affärer

Att USA:s president Donald Trump engagerar sig i fredsförhandlingarna om Ukrainakriget beror främst på att han vill förbättra relationen till Ryssland. Det säger Ukrainaexperten Fredrik Wesslau till TT.

1 tim
En bild från Moskva samt en bild på Trump.

Efter Norgemötet – Witkoff uppges lägga fram nytt fredsförslag på Putins bord

Donald Trumps fredsförhandlare Steve Witkoff åker i dag till Sankt Petersburg för att träffa den ryske presidenten Vladimir Putin.

3 tim
Witkoff och Putin har setts flera gånger.

Analyser: Trumps kursändring kostar ukrainska liv

Toppmötet i Oslo är krisdiplomati från Ukrainas och Europas sida, skriver SVT:s Rebecca Haimi i en analys. Trots att Donald Trump återigen vänder Zelenskyj ryggen är Ukraina beroende av amerikanska underrättelser, satellittjänster och luftvärn. ”De europeiska motsvarigheterna håller inte måttet – och när USA sviker kostar det ukrainska liv”, skriver hon.

I går 21.13
President Donald Trump mötte Volodymyr Zelenskyj under FN:s generalförsamling i september.

Ryska svaret: Vi kan lyssna – men gör inga eftergifter

Ryssland är redo att lyssna på USA:s förslag, men tänker inte göra några politiska eftergifter. Det säger utrikesminister Sergej Lavrov enligt den statliga nyhetsbyrån Tass.

I går 19.56
Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov. Arkivbild.