Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Vahid Salemi / TT NYHETSBYRÅN)
Reaktioner på Gazakriget

Toppstrateg: Iran-attack kan ge stora svallvågor på börsen

Av Nicholas Tsakonas, Omni Ekonomi
Publicerad: 13 aug. 2024
ANNONS

En Iran-attack på Israel skulle snabbt kunna skicka ner börsen, som precis återhämtat sig från förra veckans historiska ras, enligt Fundstrats toppstrateg Tom Lee. Det rapporterar Market Watch.

”Investerare måste vara extra försiktiga och medvetna om att en sådan händelse kan få en snabb och kraftig påverkan på marknaderna” skrev Lee i en rapport.

Han menar att en eskalering från Iran kommer att vara svår för börsen att prisa in.

ANNONS
Strateg: Tunn augustihandel kan spä på marknadsrektionerna
www.marketwatch.com  · Ofta betalvägg
Olja tappar efter femdagarsrally i takt med ökade spänningar i Mellanöstern
bloomberg.omniekonomi.se  · Ofta betalvägg

Läs mer

Strateg: Carry trade fortfarande ett hot för börsen (9 augusti)
www.marketwatch.com  · Ofta betalvägg

Årets smartaste investering

Hur kommer börsen bete sig under 2024? Kommer vi att få se de räntesänkningar som marknaden prisar in? Och hur kommer det amerikanska presidentvalet att prägla den globala ekonomin?

Med Omni Ekonomi får du kunskapen och verktygen du behöver för att bli en bättre investerare – oavsett om du är nybörjare eller proffs: Dagliga aktieanalyser, kommentarer från experter och fördjupning och förklaring av utvecklingen på marknaderna.

Annonsfri läsning och möjlighet att dela din prenumeration med en vän eller familjemedlem ingår.

Erbjudande: Testa Omni Ekonomi i 2 månader för 9 kronor >
om.omni.se
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Reaktioner på GazakrigetIranIsraelMellanösternWall StreetIsrael-Palestina

Efter 20 år: USA sympatiserar mer med palestinier

Det amerikanska folket som helhet känner för första gången större sympati för palestinier än för israeler, skriver AFP.

27 februari, 10.17
Propalestinska aktivister utanför Vita huset 2023. Arkivbild.

Israel stod för två av tre dödade journalister 2025

Israeliska styrkor dödade 86 journalister förra året, enligt en ny rapport från Committee to protect journalists.

25 februari, 13.44
En minnesplats för journalister som dödats i Israeliska attacker i Gaza.

Modi landar i Israel – möts av Netanyahu

Indiens premiärminister Narendra Modi har landat i Israel för ett tvådagarsbesök, rapporterar AFP. Modi togs emot på flygplatsen i Tel Aviv av premiärminister Benjamin Netanyahu.

25 februari, 13.21
Indiens Premiärminister i dörren till sitt flygplan på Ben Gurion-flygplatsen i Israel.

Belgien ansluter till anmälan om folkmord mot Israel

Belgien har anslutit sig till Sydafrikas anmälan till Internationella domstolen, ICJ, där Israel anklagas för folkmord, rapporterar Times of Israel.

23 december 2025, 22.46
Internationella domstolen i Haag.