Illustrationsbild. (Chris Pizzello / TT / NTB Scanpix)

Hajpad karaoke-app säljs – priset kan bli en miljard

Den kinesiska musikappen Musical.ly – som låter användarna filma sig själva medan de mimar till låtar – ska säljas, rapporterar flera medier. Köpare är startup-bolaget Jinri Toutiao. Prislappen för appen har inte offentliggjorts, men källor uppger för Bloomberg att det handlar om 800 miljoner dollar. Wall Street Journals källor menar däremot att det snarare rör sig om runt en miljard dollar.

Appen, som lanserades för tre år sedan, har fått stor spridning i Asien och har genererat stor popularitet också bland amerikanska ungdomar.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen