Carl Bildt och Anders Borg blickar framåt. (JANERIK HENRIKSSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Borg kan få toppjobb på investmentbank i USA

Förlorar Alliansen valet kan Anders Borg lämna politiken bakom sig. Finansministern vars kunskap många gånger hyllats kan vara på väg ut på den internationella finansscenen.
– Han ska vara aktuell för ett jobb hos någon av världens största investmentbanker, säger en tung källa i finansbranschen, enligt Aftonbladet.
Samtidigt berättar en person i Anders Borgs närhet att finansministern själv oroar sig för om hans fokus på svensk ekonomi gjort honom mindre attraktiv utomlands. Men Aftonbladets källor hävdar att så inte är fallet.
”En av de banker som det talas om är amerikanska jätten Goldman Sachs. Det skulle innebära att Borg går samma väg som en av sina företrädare, Erik Åsbrink (S), som var finansminister 1996-99 och 2011 fick jobb som internationell rådgivare hos Goldman Sachs.”

”Tack och hej”, kanske finansministern säger om han förlorar sin post i höstens val. (JANERIK HENRIKSSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen