Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu. (Ohad Zwigenberg / AP)
Mellanösternkrisen • Gazakriget

Internt motstånd mot ”full ockupation” – möte uppskjutet

Av Ebba Torstensson
Publicerad: 5 aug. 2025
ANNONS

Ett möte i Israels säkerhetskabinett om en ”full ockupation” av Gaza har ställts in på grund av internt motstånd. Ett beslut skulle ha fattats under tisdagen, men mötet har nu skjutits upp till torsdagen, rapporterar Reuters.

Flera högt uppsatta militärer, bland annat stabschefen Eyal Zamir, har motsatt sig en full ockupation. Högt uppsatta tjänstemän har därför uppmanat honom att avgå, rapporterar The Times of Israel.

ANNONS
Reuters notis
Reuters  · Ofta betalvägg
Pressen på Netanyahu har ökat
AP  · Ofta betalvägg
Motståndet avslöjar splittringen i regeringen
www.theguardian.com
Ben Gvir uppmanade till avgång
www.timesofisrael.com
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
MellanösternkrisenGazakrigetGazaMellanösternBenjamin NetanyahuIsrael

Livsviktigt FN-bistånd kapas – 500 000 palestinier drabbas

FN:s livsmedelsprogram WFP tvingas ”drastiskt minska livräddande bistånd” till Gazaremsan på grund av brist på finansiering, rapporterar BBC.

19 oktober, 09.30
Palestinsk flicka tar emot mat i Deir al-Balah i juli 2026.

Forskare: Sverige bör bryta med Israel omgående

Nästa svenska regering bör bryta med Israel och införa sanktioner mot landet, skriver samhällsforskarna Nina Gren och Helena Lindholm i ett inlägg på SvD Debatt.

12 oktober, 20.55
Arkivbild: Poster på Benjamin Netanyahu i Tel Aviv.

Palestinier från Gaza bygger nya liv i Mexiko genom maten

Mohammed Abed, 36, arbetade som systemingenjör i Gaza. I maj 2025 kom han till Mexiko med 17 släktingar efter att hans hem bombats och hans fyraåriga dotter Merna dött av svåra brännskador, enligt flera medier.

7 oktober, 23.24
Allt började med Mohammeds pappa Kamal, som flyttade till Mexiko. Efter hans död hjälpte sonen Shadi 18 släktingar från Gaza till Mexiko, där familjen nu säljer palestinsk mat.

Fadi: Det går framåt – de älskar palestinsk mat

Mexikos palestinska befolkning har ungefär fördubblats sedan 2022 och är i dag omkring 160 personer, enligt officiella siffror som Reuters tagit del av. Det är en liten del av de nära 1,9 miljoner människor som har tvingats lämna sina hem sedan kriget i Gaza började 2023.

7 oktober, 23.24
Mexiko har länge stött en tvåstatslösning och erkände Palestina som stat 2025. Relationerna har stärkts de senaste åren.