(NEIL HALL / TT NYHETSBYRÅN)

Partiledare kom för sent – skyllde på invandrare

Det EU- och invandrarkritiska brittiska partiet Ukip:s ledare, Nigel Farage, kom i fredags för sent till ett framträdande och skyller nu missen på att det finns allt för många invandrare på vägarna, rapporterar BBC. Farage menar att resan på motorvägen M4 borde ha tagit fyra i stället för sex timmar.
– Det här är ett land som låter sin befolkning växa genom taket, framför allt på grund av den öppna dörren-inställning man har till invandring och att M4 inte är så lätt att köra på som den en gång var.
Uttalandet får nu hård kritik.
– Det är givetvis fullständigt absurt att den hårda trafiken på M4 orsakats av invandringen men bortom skrattet och hans löjliga kommentar så går det att höra Ukips verkliga politik, säger Labours skuggminister Owen Smith till BBC.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen