Ledare: ”Feminism kräver inte höga skatter”
”Vänstern odlar en myt som går ut på att man genom att värna välfärdssektorns storlek värnar kvinnors intressen. Målet är att kvinnor ska tro att de är beroende av dessa partiers politik.”
DI:s Lotta Engzell-Larsson skriver i en ledare att anställda i välfärdssektorn är friare än någonsin sedan jobbskatteavdraget infördes och vård, skola och omsorg konkurrensutsatts.
”De offentliga finanserna kan inte tillåtas växa okontrollerat ’för välfärdens och jämställdhetens skull’ som Aftonbladet tycker. Och i takt med att kvinnor skaffar bättre utbildning än män kommer deras valfrihet att öka framöver, oavsett i vilken sektor de verkar.”
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen