(TT)

Analyser efter nederlaget: Hans dagar är räknade

När Storbritannien lämnar EU står premiärminister David Cameron på den förlorande sidan. Nu väntar massvis av medier vid 10 Downing Street med kamerorna riktade mot en stängd dörr.
”Vad den nuvarande invånaren på nummer 10 än väljer att göra på kort sikt är hans dagar på Downing Street räknade på lång sikt”, skriver Sky News politiska kommentator Sophy Ridge.
The Independents kommentator John Rentoul skriver att han förväntar sig ett besked om att Cameron lämnar sin post senare i år:
Flera framstående konservativa parlamentsledamöter har skrivit under en lista för att Cameron ska sitta kvar – inklusive väntade konkurrenten Boris Johnson.
Tory-ledamoten David Davis skrev inte under listan, men säger i en intervju med Sky att Cameron har ett arbete framför sig:
– Han lovade oss ett val och han gav oss det valet. Han kämpade för sin sak, vann inte, och hans jobb är att arbeta vidare från det här och börja planera för framtiden.

Brittiska liverapporter

Svenska liverapporter

Läs även

Mer om folkomröstningen

Internationell brexitbevakning

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen