Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Övervakningssystem i Kina.
Övervakningssystem i Kina. (Mark Schiefelbein / AP)
Kinas inflytande i Afrika

Massövervakningssystem från Kina övervakar afrikaner

Av Marcus Lindén
Publicerad: 12 mars
ANNONS

Elva afrikanska länder har satsat minst 18 miljarder kronor på kinesisk AI-teknik som övervakar invånare med ansiktsigenkänning och datainsamling. Det visar en ny rapport från organisationen Institute of development studies (IDS), skriver The Guardian.

IDS varnar för att argument om ökad säkerhet används lättvindligt för att införa systemen, som sedan nyttjas som ett verktyg för massövervakning. I värsta fall kan systemen användas för att övervaka aktivister, demonstranter, oppositionspolitiker och journalister.

Med sina 10 000 smarta kameror går Nigeria i bräschen för satsningen. Andra länder som pekas ut är Egypten, Algeriet, Uganda och Kenya.

ANNONS
Ta del av rapporten här
www.ids.ac.uk
Expert varnar för att människor inte vågar delta i demonstrationer
www.theguardian.com
Vissa afrikanska länder satsar miljoner på att spionera på invånarna (1 november 2023)
theconversation.com
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Kinas inflytande i AfrikaNigeriaKenyaUgandaKinaAfrikaEgyptenAsienAlgerietArtificiell intelligensKinesisk politikData, it & högteknologi

Varningen: Risk att folk inte längre vågar demonstrera

Att många afrikanska länder inför smarta kinesiska övervakningssystem riskerar att begränsa invånarnas sug att demonstrera för förändring. Det säger Yosr Jouini, som författat Algeriet-kapitlet i den nya rapporten som varnar för att elva afrikanska länder satsar på tekniken.

12 mars, 09.01
Protest i Algeriet våren 2019.

Kina lovar 500 miljarder i stöd till Afrika

Kinas president Xi Jinping lovar att ge länder i Afrika motsvarande runt 500 miljarder kronor i ekonomiskt stöd de kommande tre åren, rapporterar Reuters. Presidenten pratade inför ledare för ett 50-tal afrikanska länder på ett forum om ekonomiskpolitiskt samarbete mellan Kina och Ryssland.

5 september 2024, 07.21
 Xi Jinping.

Oro för skuldkris får Kina att bromsa lån till Afrika

Kina drar i bromsen när det gäller den kraftiga utlåningen till afrikanska länder, rapporterar Financial Times. Xi Jinpings styre vidtar åtgärder för att säkerställa att lånen kan återbetalas och prövningar av enskilda låneavtal har ersatt mer storskalig utlåning. Kinas åtstramning kommer efter en rad varningar om att Afrika kan stå inför en skuldkris när länder lånat till framförallt infrastruktur och har svårigheter att betala tillbaka, särskilt när ekonomier pressas av pandemin.

Omni Mer
Pupils walk around the school compound during break time at Kitante Primary School in Kampala, Uganda Monday, Jan. 10, 2022.