Kerry: Vi kan samarbeta med Ryssland mot IS
USA är nu redo att samarbeta med Ryssland mot terrorgruppen Islamiska staten, skriver Reuters.
– Skulle vi hälsa Rysslands kamp mot IS välkommen? Helt klart, säger utrikesminister John Kerry, på besök i London hos sin brittiske kollega Philip Hammond.
Men enligt Kerry måste Rysslands allierade, den syriske presidenten Bahsar al-Assad, åtminstone på sikt bort.
SVT:s utrikespolitiske kommentator Bo Inge Andersson menar att USA:s agerande kan få oanade effekter.
”Bereder USA – genom att signalera samarbetsvilja – vägen för ett ökat ryskt inflytande i regionen?” skriver han.
bakgrund
Syriska inbördeskriget
Wikipedia (sv)
Syriska inbördeskriget är en pågående väpnad konflikt mellan syriska regeringstrupper, ledda av president Bashar al-Assad, och stridande från olika oppositionella grupperingar. Konflikten inleddes under den arabiska våren med de första lokala missnöjesyttringarna i januari 2011, som i mitten av mars växte till organiserade landsomfattande protester. Protesterna gällde till en början krav på demokratisering, stopp på den utbredda korruptionen, respekt för de mänskliga rättigheterna och ett slut på Assadregimens 40-åriga envälde, och möttes med omfattande våld av polis, säkerhetsstyrkor och militär. Under konfliktens gång växte inblandningen från utländska intressegrupper och Syrien såg ett inflöde av pengar och vapen från utlandet. Utdragna och pågående stridigheter mellan regimstyrkor och en lång rad olika organiserade rebellgrupper (med ett inte obetydligt inslag av utländska stridande) som i sin tur emellanåt också strider mot varandra. Det ursprungliga motivet till proteströrelsen - demokratisering av Syrien - spelar sedan dess en mindre roll, religiösa och etniska orsaker har istället trätt fram.
I november 2013 uppskattade FN att minst 120 000 människor hade dödats under konflikten. Tre miljoner beräknades ha flytt till grannländer och 6,5 miljoner var på flykt inom landet 2015. Hälften av alla syrier var i behov av hjälp utifrån för att överleva.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen