”Politikerna sviker de äldre”
Att antalet platser på äldreboenden minskar samtidigt som de äldre blir fler är ohållbart och ett svek mot de äldre, skriver Expressen och GP på dagens ledarsidor. ”Numera får i princip bara de svårt multisjuka och dementa plats på äldreboende”, skriver Expressen.
Dagens Nyheter lyfter upp svårigheterna med att begränsa användningen av farliga kemikalier i EU och skriver att Sverige skulle kunna vara ett föregångsland på området. SvD påminner på ledarsidan om konflikten i Kongo, med sex miljoner döda sedan slutet av 90-talet och våldtäkter som en del av vardagen. ”Vi är alla ansvariga, vi är alla människor och vi kan inte stå tysta när sånt här händer”, säger den kongolesiske läkaren Neema Rukunghu till SvD:s ledarskribent Sanna Rayman.
Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):
Dagens Nyheter (oberoende liberal):
Expressen (obunden liberal):
Göteborgs-Posten (liberal):
Svenska Dagbladet (obunden moderat):
Sydsvenskan (oberoende liberal):
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen